Historia

Wszystko zaczyna się od marzeń


Jestem przekonany, że to co odróżnia przedsiębiorców odnoszących sukces od pozostałych to czysty upór.

Steve Jobs

Fabryka akumulatorów LOXA została stworzona w 2004 roku, jednak historia jej powstania sięga o wiele wcześniej. Wszystko zaczęło się bowiem od ambicji i zaangażowania pewnego mężczyzny, który marzył o założeniu polskiej firmy produkcyjnej, w której powstawać będą wysokiej jakości produkty, zgodne z wymogami rynków europejskich, promujące polską myśl technologiczną nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nie przypuszczał jeszcze wtedy jak realne staną się jego marzenia, jednak było to możliwe przede wszystkim dzięki jego niezłomności, uporowi i nieustannej walce o realizację założonych sobie celów.

Mówi się, że najważniejszy w realizacji planów jest bodziec – to „coś”, co zaczyna napędzać nas do działania, otwiera nowe ścieżki i daje siłę, by pokonywać kolejne przeszkody. Myśl o stworzeniu własnej firmy w Polsce, bycia niezależnym, promowaniu polskich produktów i wyznaczaniu kierunków konkurencji były dla niego najważniejszym impulsem. Z pożyczonymi od ojca pieniędzmi, późniejszy właściciel firmy LOXA, wyjeżdża jako młody chłopak zagranicę, gdzie pracuje przez kilka lat i boryka się z wieloma problemami jakie niesie za sobą życie na emigracji. Mimo wszystko ma szansę na zmiany i czerpie z każdego dnia jak najwięcej nauki, aby być coraz silniejszym i mieć coraz większe możliwości rozwoju. Obserwuje zachodni styl życia i sposób pracy, szybko wyciąga wnioski i widzi nowe perspektywy na biznes w zmieniającej się politycznie Polsce. Lata 90’te przynoszą nowe nadzieje dla polskiej gospodarki i w końcu jest moment, aby wrócić do ojczyzny i wykorzystać zdobyte doświadczenie. Inwestuje pieniądze w pierwszą firmę handlującą tekstyliami, aby zapewnić sobie bardziej stabilny start przy założeniu głównej działalności – firmy sprzedającej części do pojazdów ciężarowych. To okazuje się być strzałem w dziesiątkę!

Pojawiają się pierwsze sukcesy, sprzedaż rośnie, zespół pracowników powiększa się, zakres działalności firmy jest coraz szerszy i firma zyskuje światową renomę. Mimo tego, nawet na krok nie odstępują go myśli o założeniu wymarzonej firmy produkcyjnej, w której mógłby tworzyć doskonały produkt i połączyć swoją pasję kreatora z talentem do prowadzenia biznesu. W 2004 r. dochodzi do przełomowej chwili, kiedy to jadąc przez miejscowość Żarki, mężczyzna zauważa wiszący przy drodze szyld “FOR SALE” i widzi mury średniej wielkości śląskiej fabryki. Natychmiast się zatrzymuje, spotyka z właścicielem i po przejściu przez manufakturę bez wahania podejmuje decyzję o jej zakupie. Tak właśnie rodzi się zupełnie nowa marka akumulatorów – LOXA. Fabryka przechodzi gruntowną renowację, park maszynowy powiększa się, wprowadzane są europejskie standardy kontroli jakości i produkcji. Pojawiają się nowe maszyny, nowi ludzie, nowe możliwości. LOXA zaczyna być marką europejską opartą na polskim “know-how”.

Fabryka korzysta z najnowszych technologii, a same akumulatory dzięki wysokiej jakości oraz konkurencyjnej cenie sprzedają się docierając do kolejnych krajów świata. I tak pracuje na pełnych obrotach do dzisiaj, fabryka akumulatorów LOXA, która powstała dzięki jednemu marzeniu, ciężkiej pracy, uporowi i walce o nowe możliwości. Obecnie firma działa przede wszystkim dzięki swoim pracownikom, którzy zarażeni pasją właściciela tworzą zespół dumnie reprezentując fabrykę oraz promując wytwarzane w niej produkty.