Jakie są zasady eksploatacji akumulatorów LOXA?

Luty 16, 2017

Jak poprawnie zamontować akumulator?

Montaż akumulatora nie powinna sprawić większego problemu, pod warunkiem, że zastosujemy się do podstawowych wytycznych i będziemy pamiętać o kolejności odłączania oraz podłączania jego biegunów. Należy pamiętać, że zakupiony akumulator powinien być niezwłocznie zainstalowany w pojeździe, a montaż i demontaż akumulatora należy przeprowadzać przy wyłączonym silniku.

W pierwszej kolejności należy odłączyć biegun ujemny, a następnie dodatni, od tzw. „masy pojazdu”. Podczas montażu sprawa wygląda odwrotnie – najpierw montujemy klemę dodatnią, a później ujemną. Kolejność ma tu kluczową rolę, jeśli bowiem podczas demontażu najpierw zdecydujemy się na odłączenie ujemnego bieguna, to podczas odkręcania bieguna dodatniego, jakiekolwiek dotknięcie klucza do nadwozia nie wywoła zwarcia. W ten sposób skutecznie niwelujemy ryzyko wybuchu lub awarii.

Akumulator nie powinien się przesuwać. Musi być solidnie zamocowany, by uniknąć wstrząsów przenoszonych przez koła. Może to wywołać spadek pojemności akumulatora.
Zazwyczaj spotyka się dwie wersje mocowania akumulatora – od góry lub od dołu. Wygodniejsza i łatwiejsza jest opcja pierwsza, nie wymaga aż tak precyzyjnego umieszczenia akumulatora jak w przypadku mocowania dolnego. W obu jednak przypadkach należy zwracać uwagę na odpowiednie połączenia gwintowe.